Organik Tarımla Yetişen Gıdaların Faydaları

Güncelleme tarihi: 8 Kas 2021Yemeğinizin nasıl yetiştirildiği, çevrenin yanı sıra zihinsel sağlığınız üzerinde de büyük bir etkiye sahip olabilir. Organik gıdalar, geleneksel olarak yetiştirilen muadillerine göre genellikle antioksidanlar gibi daha faydalı besinlere sahiptir ve gıdalara, kimyasallara veya koruyucu maddelere alerjisi olan kişiler, yalnızca organik gıdaları yediklerinde semptomlarının azaldığını veya kaybolduğunu görebilirler.


Organik ürünler daha az pestisit içerir. Sentetik mantar öldürücüler, herbisitler ve böcek öldürücüler gibi kimyasallar geleneksel tarımda yaygın olarak kullanılmaktadır ve kalıntılar yediğimiz yiyeceklerin üzerinde ve içinde kalmaktadır.


Organik yiyecekler genellikle daha tazedir çünkü daha uzun süre dayanmasını sağlayan koruyucular içermez. Organik ürünler bazen (ancak her zaman değil, bu nedenle nereden geldiğine dikkat edin) satıldığı yere daha yakın olan daha küçük çiftliklerde üretilir.


Organik tarım çevre için daha iyi olma eğilimindedir. Organik tarım uygulamaları kirliliği azaltabilir, suyu koruyabilir, toprak erozyonunu azaltabilir, toprak verimliliğini artırabilir ve daha az enerji kullanabilir. Sentetik böcek ilaçları olmadan çiftçilik yapmak, yakındaki kuşlar ve hayvanlar ile çiftliklerin yakınında yaşayan insanlar için de daha iyidir.


Organik olarak yetiştirilen hayvanlara antibiyotik, büyüme hormonu verilmez. Çiftlik hayvanlarını organik olmayan yollarla beslemek deli dana hastalığı riskini artırır ve antibiyotik kullanımı antibiyotiğe dirençli bakteri türleri oluşturabilir. Organik olarak yetiştirilen hayvanlara, hareket etmeleri ve dış mekanlara erişmeleri için daha fazla alan verilir, bu da onların sağlıklı kalmasına yardımcı olur.


Organik et ve süt bazı besinler açısından daha zengin olabilir. 2016 Avrupa araştırmasının sonuçları, organik et ve sütte omega-3 yağ asitleri de dahil olmak üzere belirli besin seviyelerinin geleneksel olarak yetiştirilen versiyonlara göre yüzde 50'ye kadar daha yüksek olduğunu gösteriyor.


Organik gıdalar GDO içermez. Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO'lar) veya genetiğiyle oynanmış (GE) gıdalar, en yaygın olarak pestisitlere karşı dirençli olmak veya bir insektisit üretmek için DNA'sı doğada veya geleneksel melezlemede gerçekleşemeyecek şekilde değiştirilmiş bitkilerdir.